Wyjazd na Ukrainę a kwestia ubezpieczeńWyjeżdżając na Ukrainę, musimy zapomnieć o europejskim rozumieniu turystyki. Ten kraj nie leży w Unii Europejskiej, rządzi się swoimi prawami, a tym samym coś, co we Francji czy w Niemczech jest oczywiste, w nim wcale być takie nie musi. Różnica ta jest szczególnie widoczna w przypadku ubezpieczeń.

Ukraińskie ubezpieczenie zdrowotne

I tak u naszego wschodniego sąsiada nie obowiązuje karta EKUZ, a więc wybierający się tam muszą wykupić ubezpieczenie zdrowotne. W jego zakres może wchodzić np.:

Warto wiedzieć, że cudzoziemcy w ukraińskim szpitalu są zobowiązani do płacenia za całą opiekę, a to – bez ubezpieczenia – może być wydatkiem horrendalnym. To samo dotyczy kupna leków, w które zresztą – z racji na ukraiński poziom sanitarny, duże ryzyko zachorowania na gruźlicę itp. – niemal na pewno będziemy musieli się zaopatrzyć.

wczasy we lwowie na ukrainie

Ubezpieczenia dodatkowe

Sytuacją, która dość często dotyka turystów na Ukrainie, jest konfiskata dokumentów przez milicję, których odzyskanie stanowi potem długi i trudny proces. Warto pomyśleć więc o dodatkowej polisie, dzięki której to ubezpieczyciel tym odzyskiwaniem się zajmie.

Warto też wykupić polisę zapewniającą pomoc prawniczą i tłumaczeniową. W innych krajach mogłoby się to wydać dziwne, ale na Ukrainie – zagrożonej przecież działaniami wojennymi – jest to nieodzowne. Wyobraźmy sobie np., że łapiemy kogoś na stopa, po czym zatrzymuje nas milicja, która wyciąga z plecaka naszego pasażera broń. W takiej sytuacji rzeczywiście trudno liczyć na szczęśliwe zakończenie bez tłumacza i prawnika.

Ostatnim ważnym ubezpieczeniem jest NNW, znów dlatego, że część Ukrainy jest pochłonięta walkami zbrojnymi, a więc w całym kraju istnieje ryzyko nieprzewidzianych wypadków. Takie ubezpieczenie zapewni nam z kolei opłacenie rehabilitacji itp.

wypoczynek

Przez Ukrainę samochodem

W przypadku wycieczki na Ukrainę samochodem warto wykupić jeszcze ubezpieczenie OC. Tamtejsze drogi, częsty żwir, brak znaków drogowych – wszystko to zwiększa bowiem ryzyko wypadku, a tym samym wizyt w sądzie, których koszta pokryje właśnie polisa OC.

Lwów - piękne miejsce w zasięgu ręki

Świat jest coraz mniejszy. Dalekie wycieczki zagraniczne nie stanowią już nieosiągalnego marzenia. W łatwy i przyjemny sposób możemy dostać się w dalekie strony, z czego korzysta coraz więcej osób.
Niestety ma to też swoje minusy. Zapominamy często, że tak naprawdę niedaleko nas są przepiękne miejsca, bogate w historię, pełne zabytków, o których zupełnie zapominamy i omijamy je na naszych mapach podróży.
Jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest Lwów. Wycieczki do Lwowa są zawarte w ofertach wielu biur podróży, możemy jednak też odważyć się i jechać na taką wycieczkę na własną rękę. Blisko wschodniej granicy liczne biura oferują jednodniowe wycieczki autokarowe, podczas których przewodnicy pokazują najciekawsze miejsca.

Co zatem warto zobaczyć we Lwowie?

Przede wszystkim Rynek. Okalające je przepiękne kamienice w każdym wzbudzą zachwyt. Miejsce to stanowi serce Lwowa, gdzie życie tętni od rana do późnego wieczora. Sam spacer uliczkami starego miasta też jest ciekawym doświadczeniem. Turyści w pełni mogą chłonąć atmosferę miasta i jego niepowtarzalny klimat. Aby podziwiać panoramę miasta należy udać się na Wzgórze Zamkowe, z którego rozciąga się przepiękny widok. Na wzgórzu jednak nie zobaczymy zamku - który został rozebrany. Miasto to charakteryzują liczne kościoły, co ciekawe, różnych wyznań. Zwiedzając je możemy uświadomić sobie jak bogate kulturowo jest to miasto. Lwów słynie także z charakterystycznych cmentarzy. Jeden z nich koniecznie trzeba odwiedzić - jest to Cmentarz Łyczakowski. Znajduje się tu wiele oryginalnych pomników i rzeźb nagrobnych. Miłośnicy historii powinni udać się do Gaju Szewczenki, w którym mieści się skansen. Stare cerkwie i drewniane chaty przeniesione z okolicznych wsi stanowią żywy przykład historii.

Warto wspomnieć iż wycieczki do Lwowa z Rzeszowa organizowane są dość często przez biuro turystyczne PTT CHortycia. Warto więc zapoznać się z informacjami, które opublikowane są na stronie kresy.com

We Lwowie jest wiele magicznych miejsc. Każdy może znaleźć tu coś dla siebie, a kto przyjedzie tu raz, na pewno będzie chciał wrócić.